OSMANCIK GÜNDEM
İnteraktif Haber Gazetesi 
Hızlı, Doğru ve Tarafsız Haber


  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
  • Osmancık'ın Dünya'ya Açılan Kapısı
DHA TEMSİLCİLİĞİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310
Hava Durumu
Saat
Takvim

Çorum Osmancık'ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Osmancık'ta 18 Mart Çanakkale Zaferi 

Çorum Osmancık'ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyleOsmancık Kaymakamlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Atatürk Anıtı önünde, Şehitlikte ve Belediye Kültür Merkezinde törenler düzenlendi.

Törene, Osmancık kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Osmancık Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Hüseyin Altunay, İlçe Jandarma Komutanı J.Kd. Yzb. Yaşar Oğuz Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Mürsel Türkmen, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Osmancık Şube Başkanı Mustafa Sarı, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, askeri erkan, şehit yakınları, gaziler, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Personel Astsubay Kıdemli Çavuş Abdullah Sözen yaptı. Sözen yaptığı konuşmada,
“Bugün burada, ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesindeki şehitliklerde ve bilinmeyen yerlerde, kefensiz, mezar taşı olmadan yatan tüm kahramanlarımızı minnet ve şükran duygularımızla anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Tarih boyunca başka milletlerin esareti altında yaşamış olan Türk milleti yaşadığı toprağı namus bilip onu canı pahasına korumuş, müdafaası için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.

Bu kıskandıran fedakârlığa tüm dünya tam 103 yıl önce bugün Çanakkale’de şahitlik yapmış, Türkün onurlu mücadelesini hayranlıkla seyretmiştir. Milletimiz en kara günlerini yaşarken, artık tükendiler denilen bir anda yine devleşmiş, kahramanlık ve cesaretiyle dünyanın en güçlü ordularını dize getirerek destanlaşmış, vatanına göz dikenlerin başlarına neler geleceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Çanakkale harbinin önemi, tümen komutanı Yarbay Mustafa Kemal’i bir komutan, bir milli kahraman olarak ortaya çıkarması ve üzerinde iki harbin ezikliğini yaşayan bir orduya, yeniden savaşma azim ve iradesini vermiş olmasıdır. Bu azim ve iradedir ki sonunda milletimize İstiklal Savaşı’nı kazandırmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır.

18 Mart, aziz milletimizin engin tarihinde altın harflerle yazılmış olan bir gündür. Bugün; Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, vatanımızın parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

Bugün, Malazgirt’te, Kosova’da, Niğbolu’da, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Kore’de, Kıbrıs’ta ve terörle mücadele kapsamında memleketin dört bir köşesinde ölümsüzlük şerbeti içenlerin anısına bir şeref günüdür.

Bugün, barutun kanla, kanın canla buluştuğu; canın vatan, namus, bayrak uğruna destanlaştığı gündür. Ölürken dirilenlerin, öldü zannedilen ama hiç ölmeyen ve ölmeyecek olanların günüdür.

Bugün, “ya gazi ol, ya şehit” diyerek davul, zurna ile asker ocağına seve seve gönderdiği evladını tertemiz alnından öpüp, son yolculuğuna uğurlayan aziz Şehit anaları, babaları, eşleri ve çocuklarının gurur günüdür.

Aziz Şehitlerimiz,

Sizler yüzlerce yüzyıldan beri sürüp gelen milli varlığımızı sürdürme mücadelesinde; vatan, millet, istiklal, hürriyet, insanlık ve barış ülküsü uğruna canlarınızı gönül rızasıyla feda ettiniz.

Sizler milletimizin üstün haysiyet ve itibarını büyük bir şerefle temsil  ederken, Alicenap milletimizin gönlünde destanlaştınız, anıtlaştınız, türkülerimizde, şarkılarımızda  yankılanan ezgiler ve dizeler, de gücümüzü sizlerden alıyor ve sizlere layık olmaya çalışıyoruz.

Aziz Şehitlerimizi andığımız bu anlamlı günde, Çanakkale’deki 57’nci piyade alayını hatırlamak mümkün müdür? Bu alay, Atatürk’ün  “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve kumandalar kaim olabilirler.” Emrini verdiği alaydır. 57’nci alay da gözünü kırpmadan bu emre itaat etmiş, alay komutanından son erine kadar Şehit olmuştur. Bu ruh bizi kurtaran ruhtur.

Vatanımızın kutsallığı, milletimizin namusunu ve bayrağımızın şanını, canından üstün tutarak, siperden sipere koşan Mehmet’im! Ne mutlu sana ki en kutsal emanetini aldığın gibi lekesiz ve tertemiz sahibine ulaştırdın.

Mehmet’ini vatanına adamış aziz Şehit anası!

Oğlunun adı taş üzerinde, naaşı toprakta kaldı zannetme! Şehidimin kutsal ismi arşta, aziz naaşı cennet bahçesindedir.

Aziz Milletimiz,

Kahraman şehitlerimizin emaneti olan bayrak ve vatan için kutsal nöbet sırası bugün bizdedir. Kahraman silahlı kuvvetlerimiz, emniyet mensuplarımız ve milletimizin her bir ferdi aziz şehitlerimize layık olmanın bilinci içinde ve dimdik vazife başındadır.

Vatan ve Bayrak uğruna toprağa kan veren, can veren aziz Şehitlerimiz!

Manevi varlığınızdan güç alan bizler, sizin emanetinizi daima yükseklerde taşıyacağız kutsal emanetiniz olan bu vatan ilelebet hür kalacaktır.

Bu duygularla, Çanakkale zaferi ve tarihimizdeki nice zaferlerin kazanılması için canları pahasına mücadele eden başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden Türk milletinin kahraman mensuplarını; fedakar Gazilerimizi; vatan, özgürlük ve kutsal vazife uğruna hayatını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz.

Ruhları Şad Olsun!” ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından şehitlik ziyaret edildi. Burada Kur’an-ı Kerim okunarak dualar yapıldı.

Ardından Osmancık Belediye Kültür Merkezi’nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programı devam etti.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü programını bu yıl Osmancık Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu tarafından hazırlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul Müdürü Sefa Kayalı yaptı.

Sızlasa da gönüller gidenlerin yasından,

Koşarak gitmeli onların arkasından,

Kahramanlık içerek acı ölüm hattından,

İleriye atılıp bir daha dönmemektir. Dörtlüsüyle başlayan konuşmasında Mehmet Akif Ersoy Okul Müdürü Sefa Kayalı; “Bugün vatanı uğruna bir gül bahçesine girer gibi toprağın kara bağrına giren aziz şehitlerimizi, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yad etmek üzere huzurunuzdayız,

Çanakkale Zaferi, bu topraklardaki bin yıllık varlığı kazınmak istenen milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir.

Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, insanlarımızın şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Çanakkale’de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma, milletimize hem zaferi getirmiş, hem de Kurtuluş Savaşımız için gerekli olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiştir.

Hepsinden önemlisi Çanakkale Zaferi, vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Bir yol buldum öteye geçerek gözlerinden

İşte yeni bir dünya peygamber sözlerinden

Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm

Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm

“Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar.” Biz ne Çanakkale’yi, ne Milli Mücadele’yi, ne Kıbrıs harbini, ne 15 Temmuz kahramanlarını, ne bugün hala terör örgütleri ile mücadele eden yiğitleri, ne vatan ve bayrak için canını veren aziz şehitlerimizi ne de ” YA İSTİKLAL; YA ÖLÜM” diye haykıran Mustafa Kemal Atatürk’ü unuttuk, unutturduk.

Bize yeni Sevr dayatmalarıyla geçmişi yaşatmak isteyenlerin bu yıkım ve zulüm planlarını dün Çanakkale’de olduğu gibi bugün de bertaraf etmek boynumuzun borcudur.

Öyleyse geçmişimizden feyiz alarak bugünde tüm dünyaya bir kez daha “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” diye haykırıyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu mukaddes vatanı bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun”dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Osmancık Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencilerinin özenle hazırlamış oldukları oratoryo ve canlandırma gösterisi salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Gösterinin ardından şiir okuma, resim ve kompozisyon gibi çeşitli dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri protokol tarafından verildi. Ödül töreni ile sona eren programın ardından protokol üyeleri Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğini ziyaret etti. Burada ilçe Kaymakamı Hakan Alkan gazilerle tanıştı. Kısa sohbetin ardından Osmancık Kaymakamlığı tarafından Şehitleri Anma Günü adına şehit aileleri ve yakınlarına Osmancık Asya Tesisinde yemek verildi.

 858 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın