OSMANCIK GÜNDEM 
Hızlı, doğru ve tarafsız sadece haber...


DHA TEMSİLCİLİĞİ
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 20° 10°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528

Çorum Osmancık Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı Kadına Şiddet ve Hakları konulu konferans düzenledi.

“Kadına Şiddetin Önüne Geçilmeli”

Çorum Osmancık Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı Kadına Şiddet ve Hakları konulu konferans düzenledi.

Çorum Osmancık Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı Kanıtemiz Lokantası´nda “Kadına Şiddet ve Hakları” konulu konferans düzenledi. Çorum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Semra Özdağ, Osmamncık Kadın Kolları Başkanı Fazile Tökel, Uğurludağ eski Kadın Kollar Başkanı Zeynep Uyar, İlçe Sağlık Müdürü Melahat Kent Erdoğan, İlçe Başkanı Hakkı Güngör, Gençlik Kolları Başkanı Yunus Güngör ve yönetim kulu üyelerin katıldığı program da kadına karşı şiddetin psikoloji ve sosyoloji etkileri ele alındı.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin ileri derecede armasının nedenlerinin tartışıldığı programda şiddetin psikolojik açıdan yarattığı etkiyi Seda Solak dile getirdi. Kadına şiddetin toplum üzerindeki etkileri ve engellemek adına yapılması gerekenleri anlatan Seda Solak konunun toplumsal bir sorun olduğunu ve her bireyin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Kadına şiddetin psikolojik etkisinin yanı sıra sosyolojik etkisinin de büyük olduğunu dile getiren Eğitimci Hamide Karataş konu ile ilgili görüşlerini dile getirerek şiddetin her bireyi dolayısyla toplumu ilgilendirdiğini ifade etti.

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Fazile Tökel ise yaptığı konuşmada, “Allah emanetini göklere, yere ve dağlara teklif etti de onlar bunu yüklenmekten çekindiler. Vazifeden korkup titrediler ve kaçtılar. Bu sebeple emanetin sorumluluğunu insan yüklendi. Yani insan bu emaneti yüklenmekle kendisi dışındaki bütün varlıkların hukukunu koruma ve kollama sorumluluğunu yüklenmiş oldu. Böylece insanlar Allah´ın yeryüzünde hukuk emini, halifesi olup insan, hayvan, bitki ve cansızlar arasında Allah´ın emirlerini uygulamaya söz vermiştir.

Allah kadını ve erkeği yaratırken erkeğe güç, kuvvet cesaret ve teşebbüs kabiliyeti, kadına ise şefkat hassasiyet, vefa ve sadakat vermiştir. Gerek kadının gerekse erkeğin birbirinden üstün tarafları bu kabiliyetler ölçüsündedir. Bu sebeplerden dolayı kadına şiddet Allah´ın Rahman ve Rahim sıfatlarına karşı gelmektir. Kadına şiddet cahiliye dönemine geri dönmektir. Cahiliye dönemine geri dönenler islamdan nasibini alamazlar

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre kadınların % 39´u fiziki, %43´ü duygusal şiddete maruz kalmaktadır. Hemen hergün zalim ve gaddar zihniyetlere kurban verdiğimiz masum canlar yüreğimiz yakmaktadır. Bizim örfümüzde ve inancımızda dara düşenin yardımına koşmak vardır, dara düşürmek değil “Aman” diyene “Eman” vermek vardır. Emniyete kasdetmek yoktur.” İfadelerini kullandı.

Yemekli olarak düzenlenen program karşılıklı sohbetlerin ardından sona erdi.


 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
1103 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın